SCENARIUSZE ZAJĘĆ
gif
przeprowadzanych w grupie dzieci 6-letnich

 

SCENARIUSZ IMPREZY PRZEDSZKOLNEJ DLA DZIECI "BIESIADA JESIENNA"

Cele ogólne:
  • przypomnienie i utrwalenie wiadomości o jesieni
  • prezentacja poznanych piosenek i zabaw o tematyce jesiennej
  • kształcenie umiejętności kreatywnego myślenia
  • stwarzanie sytuacji sprzyjających integracji dzieci z różnych grup

Cele operacyjne:
  • zna zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla jesieni
  • wie, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie jesienią
  • zna ptaki odlatujące do ciepłych krajów i pozostające u nas
  • wie, jak zwierzęta przygotowują się do zimy
  • zna piosenki zabawy i wiersze o tematyce jesiennej
  • rozpoznaje przedmioty i materiały związane z jesienią za pomocą dotyku
  • potrafi rozwiązać zagadkę słowną
  • potrafi wypełnić kontur postaci dowolnym materiałem

Metody:
  • czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania
  • słowne: żywe słowo, objaśnienia, instrukcje

  Rodzaj aktywności:
  • językowa, zabawowa, muzyczno-ruchowa

  Pomoce:
  • plakietki z napisami "TAK, NIE", eksponaty związane z jesienią, zagadki, ilustracje owoców i warzyw, owocowe szaszłyki, owoce do konkursu, kontur postaci na dużym arkuszu, teksty wierszy, nagrania z melodiami, papierowe talerzyki, serwetki

Przebieg:
  • 1. Wejście dzieci na salę /w tle muzyka Vivaldiego "Cztery pory roku - Jesień"/ i powitanie przez prowadzącą – odczytanie listu od wiewiórki:
    Drogie dzieci! Lato odeszło i przyszła jesień. Pełny koszyczek darów nam niesie. Są w nim żołędzie, grzyby, kasztany i z jarzębiny korale dla mamy. Jest chmurka z nieba, deszczu kropelki oraz wicherek deszczyk niewielki, owoce z sadu no i warzywa, każdy na zdrowie niech je spożywa. A dzisiaj wesołej zabawy wam życzę, a dary jesieni dołączam do życzeń.
  • 2. Zaprezentowanie przez każdą z grup piosenki lub wierszyka o tematyce jesiennej /grupa "Smerfy"/
  • 3. Jesienny quiz "Co wiemy o jesieni?" Prowadząca zadaje pytania, na które odpowiedzi udzielają dzieci z poszczególnych grup potwierdzając zdania jako prawdziwe lub fałszywe za pomocą plakietek z napisami TAK lub NIE.
    - Jesienią często pada deszcz i wieje wiatr
    - Jesienią przydają się parasole
    - Jesienią liście drzew zmieniają swój kolor
    - Liście na drzewach mogą być niebieskie
    - Jaskółki i bociany odlatują do ciepłych krajów
    - Lisy zbierają szyszki
    - Niedźwiedzie, borsuki i jeże zasypiają na zimę
    - Dziki jedzą ser
    - Wszystkie grzyby można jeść
    - Ogrzana przez słońce woda zamienia się w parę
    - Drzewa zrzucają jesienią liście ponieważ przygotowują się do zimowego spoczynku
  • 4. Prezentacja piosenki lub wiersza o tematyce jesiennej przez każdą z grup /grupa "Czerwony Kapturek"/
  • 5. Rozwiązywanie zagadek o warzywach i owocach. Dzieci z każdej grupy rozwiązują po trzy zagadki o warzywach i owocach. Przedstawiciel każdej z grup udziela odpowiedzi i dobiera odpowiednią ilustrację.

    Ma gruby brzuszek i ogonek mały Będzie pewnie z niego barszczyk doskonały.

    Rośnie w ogrodzie albo w polu I z tego właśnie słynie, że gdy ją krajać to łzy ci z oczu płyną

    Niedaleko od drzewa pada, każdy je z ochotą zjada. Okrąglutkie i rumiane na słoneczku dojrzewane.

    Skórka fioletowa, miąższ pod nią złoty smakuje wybornie wszyscy wiemy o tym.

    Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę Ma bielutki korzeń i zieloną natkę.

    Dobra gotowana dobra i surowa. Choć nie pomarańcza, a pomarańczowa Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno, wnet z ziemi wyskoczy.

    Latem w ogrodzie wyrósł zielony A zimą w beczce leży kiszony.

    Czerwieni się ze wstydu. Dojrzewa na słonku. Wśród zielonych listków wisi na ogonku.

    Siedzi na grządce, liściastą ma główkę Mama z niej zrobi soczystą surówkę.
  • 6. "Pada deszcz" zabawa ruchowa z wykorzystaniem elementów metody aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss. Dzieci naśladują ruchy prowadzącej i dopasowują je do muzyki.
  • 7. "Owocowe smakołyki" Nauczycielki wybierają z każdej grupy po troje dzieci. Przedstawiciele grup muszą rozpoznać owoce po smaku i odpowiednio je nazwać.
  • 8. "Jesienny masaż" z wykorzystaniem wiersza "Jesień" Dzieci dobierają się w pary, wykonują ruchy zgodne z treścią wiersza. Prowadząca zabawę powoli recytuje wiersz wykonując przy tym odpowiednie ruchy:

    Drzewom we włosy dmucha wiatr-dmuchanie we włosy
    A deszczyk kropi kap, kap, kap - delikatne stukanie w plecy sąsiada
    Krople kapią równiuteńko
    Szepczą cicho mój maleńki-głaskanie po włosach i całym ciele
    Leci listek, leci przez świat-przesuwanie opuszkami palców po plecach
    Gdzieś tam na ziemię cicho spadł - lekkie naciskanie w jednym miejscu
    Leci drugi i leci trzeci - przesuwanie opuszkami palców po plecach dwa razy
    Biegną zbierać listki dzieci - szybkie stukanie po plecach wszystkimi palcami
    I z uśmiechem wszystkie liście układają w piękne kiście - głaskanie po plecach
  • 9. Portret Pani Jesieni - zadanie plastyczne. Każda grupa otrzymuje arkusz papieru z wyrysowaną sylwetą Pani Jesieni. Dzieci uzupełniają sylwetę dowolnym materiałem według własnego pomysłu. Prezentacja portretów przez poszczególne grupy.
  • 10. Prezentacja piosenki o tematyce jesiennej przez grupę Elfy
  • 11. Degustacja owocowych szaszłyków. Dzieci degustują owocowe szaszłyki przygotowane przez panie kucharki


Opracowała: Lucyna Gadomska

 

"Jesienne zabawy przy muzyce"

  Scenariusz spotkania  

Termin: 16.11.2010r. godzina 9.30
Miejsce: sala teatralna
Dzieci: 3, 4 i 5-letnie (grupa I, II, III i IV)
Prowadząca: Regina Fojut

Środki dydaktyczne: szablon czapki, rękawic, szala, parasola, klej, kolorowe, papierowe listki, żołędzie, kasztany itp., materiały przyrodnicze ( szyszki, orzechy, kasztany, liście), magnetofon, płyty CD z muzyką Chopina i podkłady muzyczne do piosenek dziecięcych o tematyce jesiennej.

Cele nauczyciela:
- Dostarczenie dzieciom pozytywnych emocji w kontakcie z muzyką,
- Rozwijanie wrażliwości muzycznej, inwencji ruchowej, poczucia rytmu,
- Rozwijanie dziecięcych talentów,
- Pobudzenie aktywności artystycznej,
- Utrwalenie wiadomości na temat aktualnej pory roku,
- Kształtowanie umiejętności współdziałania grupie,
- Wyzwalanie i czerpanie radości ze wspólnej zabawy.

Treści programowe:
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
   1) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu,
   4) w skupieniu slucha muzyki, w tym muzyki poważnej.
PODSTAWA PROGRAMOWA OBSZAR 8
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
   2) umie wypowiadać się w rożnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.
PODSTAWA PROGRAMOWA OBSZAR 9
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej
   3)potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu zwierząt i roślin w kolejnych porach roku.
PODSTAWA PROGRAMOWA OBSZAR 12
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej
   4)przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej ( stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych) PODSTAWA PROGRAMOWA OBSZAR 1

Cele operacyjne:
(Program wychowania przedszkolnego "Zanim będę uczniem")
- dziecko śpiewa z innymi dziećmi, zachowuj mac tempo i rytm,
- słucha z uwagą muzyki instrumentalnej z nagrań,
- potrafi swobodnie, według własnego pomysłu, interpretować muzykę ruchem,
- uczestniczy w zbiorowych pracach plastycznych,
- dostrzega zamiany zachodzące w przyrodzie w kolejnych porach roku,
- potrafi wykonywać zadania wspólnie z kolegami,
- rozwiązuje zagadki słowne, kojarzące odpowiedź z konkretnym przedmiotem.

Przebieg spotkania:
1. Powitanie wszystkich dzieci przez prowadzącą spotkanie. Zaproszenie do jesiennych zabaw przy muzyce Chopina (wyjaśnienie dlaczego taka muzyka będzie towarzyszyć nam zabawie),
2. Wspólne wykonanie piosenki " Witajcie w naszej bajce",
3. Rozwiązywanie zagadek słownych "Owoce lasu" przez przedstawicieli poszczególnych grup,
4. "Dary jesieni" – zbieranie darów jesieni do koszyków. Wygrywa grupa, która najszybciej upora się z zadaniem,
5. Występy wokalne poszczególnych grup. Każda grupa prezentuje wybraną piosenką o jesieni,
6. Zabawa orientacyjna-porządkowa "Jesienne parasole" Dzieci swobodnie poruszają się przy muzyce. A, gdy muzyka umilknie szybko chowają się pod swoim parasolem. Wygrywa grupa, która najsprawniej wykona polecenie.
7. Upominki dla pani Jesieni. Każda grupa otrzymuje przybory i plastyczne drogą losowania. Po wykonaniu zadania prezentacja prac, udzielenie pochwały.
8. Zakończenie. Prowadząca dziękuje dzieciom za wspólną zabawę, rozdaje cukierki. Dzieci wsiadają do "pociągu" i odjeżdżają do swoich sal.

Scenariusz opracowały nauczycielki grupy III
Regina Fojut
Agata Zmuda - Kostka


Scenariusz "Spotkanie z Mikołajem"

Termin realizacji: 6. 12. 2010r. godzina 10. 10
Grupa wiekowa: 3, 4 i 5latki (grupa I, II, III, IV)
Miejsce realizacji: sala teatralna
Prowadząca: Agata Zmuda – Kostka

Obszary działalności edukacyjnej w ramach realizacji podstawy programowej:

OBSZAR 7 pkt. 1
- wie, jak należy zachowywać się na uroczystościach, np. na koncercie, fertnie, przedstawieniu, w teatrze, w kinie,

OBSZAR 8 pkt.1
- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i w muzykowaniu;

OBSZAR 9 pkt. 2
- umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt, barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;

OBSZAR 1 pkt. 2
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;

Cele operacyjne ( w oparciu o program "Zanim będę uczniem"):
  • dziecko śpiewa z innymi dziećmi, zachowując tempo, rytm,
  • rozwiązuje zagadki słowne,
  • wykonuje zadanie wspólnie z kolegami,
  • wypowiada się na temat wykonanych pac,
  • podejmuje proste zabawy tematyczne,
  • bierze udział w zabawach tematycznych prowadzonych przez nauczyciela,

Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD z nagraniami, teksty zagadek dla dzieci, szablon czapki, rękawic, butów, kleje, kolorowy papier, puzzle renifera.

Przebieg spotkania:
  • 1. Powitanie wszystkich zgromadzonych dzieci, zaproszenia do wspólnej zabawy.
  • 2. Krótkie zapoznanie z postacią św. Mikołaja oraz powitanie oczekiwanego gościa.
  • 3. Wykonanie piosenki pt. "Święty Mikołaju" przez dzieci z grupy "Pszczółka Maja".
  • 4. Rozwiązywanie zagadek słownych dotyczących św. Mikołaja przez przedstawicieli poszczególnych grup.
  • 5. Zabawa "Mikołajowe zaprzęgi" przy muzyce.
  • 6. Wspólne wykonanie piosenki pt. "Kochany Panie Mikołaju" przez dzieci z grupy "Pszczółka Maja" oraz "Jaś i Małgosia".
  • 7. Wykonanie upominków dla św. Mikołaja. Każda grupa otrzymuje materiały plastyczne, z których wspólnie muszą wykonać zadanie. Prezentacja wykonanych prac, wręczenie upominków Mikołajowi.
  • 8. Zabawa "Kraina Uśmiechu" – naśladowanie zachowania oraz sposobu poruszanie się Mikołaja przy wesołej muzyce.
  • 9. Odśpiewanie Mikołajowi "Sto lat", podziękowanie za przybycie i otrzymane upominki, pożegnanie gościa.
  • 10. Podziękowanie za udział w zajęciach, rozchodzenie się dzieci do sal.

Opracowały:
Agata Zmuda – Kos
tka Regina Fojut

 

Scenariusz spotkania z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia

Opracowały: Bożena Durczak, Anna Lis
Data: 25.11.2010 godzina 9.30
Miejsce: Sala teatralna
Czas trwania: 60 minut

Cele:
  - kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych i artystycznych;
  - zapoznanie uczniów z tekstami wartościowymi literacko;
  - wzbogacanie słownictwa uczniów;
  - rozwijanie umiejętności manualnych uczniów;
  - kształtowanie u uczniów poczucia konieczności poszanowania zabawek i książek oraz cudzej pracy;
  - rozwijanie aktywnej postawy w czasie zajęć;
  - kształtowanie umiejętności pracy w grupie;
  - zapoznanie uczniów z podstawowymi informacjami związanymi z życiem niedźwiedzi;
  - nauka wiersza J. Brzechwy pt. "Niedźwiedź";
  - nauka zabawy "Stary niedźwiedź mocno śpi".

Pomoce:
  • Dekoracja sali "Urodziny Misia" - balony, serpentyny, tron misia,
  • Zestaw książek tematycznie związanych z wystawą,
  • Pluszowe misie przyniesione i zebrane wcześniej przez uczniów,
  • Prace plastyczne związane tematycznie z wystawą,
  • Sztalugi, papier do rysowania, kredki i pisaki,
  • Obrazki przedstawiające bohaterów bajek - misie,
  • Płyta CD z nagraniami piosenek dla dzieci (tematycznie związane z wystawą),
  • Teksty z informacjami o sławnych misiach,
  • Gofry, miód.


Przebieg spotkania:
  • 1. Przywitanie dzieci i nauczycieli.
  • 2. Zaproszenie gości na Urodziny Misia. Krótkie wprowadzenie i nawiązanie do Dnia Pluszowego Misia
  • 3. Zapoznanie dzieci z piosenką "Niedźwiadek" - Załącznik 1
  • 4. Wspólne zaśpiewanie piosenki
  • 5. Poszczególne grupy prezentują prezenty przyniesione dla Urodzinowego Misia.
  • 6. Wspólne wysłuchanie bajki "Naprawiamy misia".
  • 7. Zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy.
    Przy piosence "Jadą, jadą misie" Załącznik 2, dzieci poruszają się w dowolnym kierunku, kiedy muzyka cichnie wykonują czynności wymieniane przez Urodzinowego Misia - dobierają się w pary, stają na jednej nodze, stają w bezruchu, robią kółko z dziećmi ze swojej grupy.
  • 8. Urodzinowy Miś przedstawia dzieciom swoich przyjaciół – Misia Uszatka, Misia Coralgola, Gumisie, Kubusia Puchatka.
  • 9. Informacja o sławnych misiach ( zdjęcia Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Coralgola, Gumisi ). Dzieci rozpoznają i nazywają postacie z bajek, opwiadają o misiu z jednej z bajek.
    Kubuś Puchatek – Kubuś Puchatek
    Krasnale – Miś Usztek
    Jaś i Małgosia – Miś Coralgol
    Pszczółka Maja – Gumisie
  • 10. Zaproszenie dzieci i ich nauczycielek do zabawy. Rysowanie misia z zasłoniętymi oczami (dzieci podają flamastry, instruują Panie, co i gdzie mają rysować).
  • 11. Wspólne oglądanie wykonanych prac
  • 12. "Misie lubią miodek"
    √ Dzieci zastanawiają się, dlaczego miód jest ulubionym przysmakiem misia?
    √ Dowiadują się, dlaczego miód jest zdrowy
  • 13. Podziękowanie za wspólną zabawę, rozdanie niespodzianek i pożegnanie misiowych gości.